Samotność to tylko taki stan

Kiedy ma się w kimś wsparcie, wszystko wydaje się być łatwiejsze. Brak kasy? Trudno, poradzimy sobie. Kłótnia w pracy? To debilka zwykła, nie przejmuj się nią. Nie jesteś idealna? Nie musisz taka być. Coś nie wyszło? Wyjdzie następnym razem.

Samotność to tylko taki stan


Lecz jak sobie poradzić, gdy odpowiedzi na powyższe pytania bywają zgoła inne? Co robić, kiedy tego wsparcia nie ma?

Brak kasy? Mądry i pracowity człowiek zawsze wie, jak zarobić - widocznie żeś głupia i leniwa. Kłótnia w pracy? A widzisz, ty jesteś tak antyspołeczna, że z nikim nigdy się nie dogadasz, dostosuj się wreszcie do ludzi! Nie jesteś idealna? No, do ideału to na pewno ci daleko! Coś nie wyszło? Bo jesteś nieudacznikiem/nieudacznicą, przegrywem życiowym.

Co odróżnia pierwszy zestaw odpowiedzi od drugiego? W pierwszym czujesz wsparcie i zrozumienie, w drugim jesteś jak najsurowiej oceniany/oceniana i na siłę wpasowywany/wpasowywana w jakiś dziwny schemat kompletnie z dupy wzięty. Schemat, w który chyba prawie nikt by się nie wpasował, bo każdemu czasem zdarzają się błędy i kłótnie, a przynajmniej zalążki tychże kłótnie, sytuacje mocno kłótniogenne. Jeżeli ich nie ma, to znaczy, że w twoim życiu coś jest bardzo nie tak.

Jeżeli nie ma się nawet z kim pokłócić, to jest to prawdziwa tragedia życiowa. Prawdziwa samotność. Samotność gorsza jest od kłótni, drobnych błędów, wpadek towarzyskich czy lenistwa. Gorsza od sytuacji wymagających kłócenia się o swoje prawa.

Gdy jest się samotnym, nie można liczyć na wsparcie - trzeba sobie radzić samemu. A gdy coś nie wychodzi? Samemu trzeba sobie powiedzieć, że wyjdzie następnym razem.

5 komentarzy:

 1. Nie zgadzam się zupełnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. W życiu najbardziej boję się właśnie samotności, ale nie tej gadatliwej i głośnej, ale tej zupełnie wyciszonej i zapomnianej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak nie jest aż tak źle...

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że nie trzeba wspierać zdaniem innym by czuć się wartościowym i pewnym siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda, ale czasem będąc sama jestem lepiej zorganizowana bo nie liczę, że ktoś mi pomoże.

  OdpowiedzUsuń