Jakość powietrza jakością Narodu

Dzisiaj spadł śnieg. Nie ma wątpliwości: to już początek zimy. Nie ukrywam, że moją ulubioną porą roku jest jesień, więc nagłe pojawienie się jej następczyni nie wzbudziło we mnie przesadnej radości. Wg internetowej aplikacji na zewnątrz są teraz 2 stopnie C - zatem czas panowania przyjemnej jesiennej aury najprawdopodobniej dobiegł końca.

Jakość powietrza jakością Narodu

Dla mnie temperatura optymalna to ok. 15° Celsjusza, dodatkowo bez prażącego słońca, opadów i wiatru. Choć z drugiej strony brak wiatru też bywa zdradliwy, gdyż momentalnie pojawia się smog. A raczej 'romantyczna' mgła o szarej poświacie. 

Obrzydliwy jest ten smog. Może kiedyś nadejdzie taki czas, że przyszłe pokolenia zaznają dobrodziejstwa zjawiska ewolucji i przystosują swoje płuca do oddychania tym syfem, tym całym brudem ze spalin. Póki co moje pokolenie pewnie za ileś lat wykończy się przez ten wszechobecny obłok szkodliwych pyłów.

Być może w każdej epoce musi pojawić się coś, co wykańcza ludzi. Musi powstać jakiś taki czynnik śmierciogenny, który będzie siać spustoszenie i sprawiać, że ludzie będą padać jak muchy. Najprawdopodobniej z punktu widzenia Natury jesteśmy tyle warci, co muchy - Natura nie dzieli istot na lepsze i gorsze. Każda z nich, z nas, ma do spełnienia jakąś funkcję i gdy jej spełnianie staje się niemożliwe, to zostaje to wyregulowane. Za dużo ludzi? Natura połowę odsieje i równowaga zostaje zachowana.

Dawniej ludzi wykańczały choroby zakaźne, brak antybiotyków, bieda. Pojawiła się taka dżuma, taka ospa czy inna grypa hiszpanka i już było o wiele mniej ludzi na świecie. Później wynaleziono szczepionki, antybiotyki, zaczęto bardziej dbać o higienę, więc wykańczanie nadmiaru ludzi zostało zahamowane. Choć w zasadzie też może nie do końca: pojawili się antyszczepionkowcy, wskutek ich działań powoli zaczyna wracać odra, koklusz - może zrobią nowy przesiew wśród ludzkości. Albo grypa znów zmutuje i wybije połowę ludzi.

Tak czy siak, dawniej czynnikiem regulującym populację ludzi były choroby zakaźne. Teraz takim czynnikiem zapewne niedługo stanie się smog. Oddychać jednak trzeba, więc ciężko tego smogu uniknąć. Wiadomo, że w ciągu jednego dnia od smogu nikt nie padnie, ale ten cały syf zapewne wylezie zdrowotnie po latach. 

Jakość powietrza jakością Narodu

To niesamowite, że nikt nic z tym smogiem nie robi. No ale w końcu to nie jest grypa hiszpanka, którą widać i która wykańcza niemal natychmiast. Skutki smogu będą widoczne dopiero za ileś lat, a więc spoko. Martwić się będziemy później - o ile zdążymy.

Nie wiem, czy to tylko u nas w Polsce, w naszym społeczeństwie, ale w ludziach istnieje coś takiego, że nie mają poczucia odpowiedzialności zbiorowej za siebie nawzajem, jakiegoś poczucia wspólnoty. Wszyscy narzekają na korki uliczne - no dobra, ale jednak ktoś te korki generuje. Gdyby więcej ludzi chodziło piechotą, poruszało się komunikacją miejską lub ewentualnie jeździłoby wspólnie jednym samochodem - wówczas korki byłyby o wiele mniejsze, smog na pewno też. Ale po co zmieniać odrobinę tryb życia dla wspólnego dobra? Typowy Janusz Nosacz musi mieć wygodnie sam dla siebie, o resztę niech się martwią inni.

Co najmniej połowa ludzi świetnie dałaby sobie radę bez samochodu, ale są zbyt wygodniccy. Wolą jeździć wszędzie - niekiedy nawet parę ulic dalej - pojedynczo samochodem niż przejść się piechotą czy podjechać autobusem. I tylko narzekają, że miejsc parkingowych brakuje... No sorry, ale ziemi nie przybędzie, a miasto nie powinno stawać się jednym wielkim parkingiem. Chociaż spacerując po moim rodzinnym miasteczku już mam wrażenie, że się nim stało. A ludzie i tak narzekają, że im parkingów brakuje - niech sobie mózg gdzieś zaparkują.

Wszędzie trzeba omijać samochody bądź uciekać przed samochodami - to istny obłęd. Często zdarza się, że na jedną rodzinę przypada kilka aut! Wg jednego z artykułów na newsweeku na 1000 mieszkańców przypada u nas 599 aut (!!!), czyli o 35 więcej niż wynosi europejska średnia. Polacy w liczbie samochodów na mieszkańca wyprzedzają m.in. takie kraje jak Francja, Hiszpania i Szwajcaria. Te dane są szokujące, a są one sprzed 3 lat, teraz zapewne jest jeszcze gorzej.

Nie wspomnę już o tym, że niekiedy ludzie mieszkający w domach jednorodzinnych palą byle czym - i to naprawdę czuć w powietrzu. Mój 'somsiad', poza latem, pali jakimś dziadostwem, aż powietrze z jego komina jest ciemne i mega duszące. Nie wiem, czym on tak pali, pewnie plastikiem czy innym gównem. I to gdyby jeszcze palił tym badziewiem tylko wtedy, gdy jest naprawdę zimno, ale nie! Kilkanaście stopni na plusie, a ten już coś pali.

Jedni palą, drudzy zatruwają powietrze spalinami, a później wielkie zdziwienie, skąd ten cały smog się bierze. Za parę lat pewnie w maskach będziemy po ulicach chodzić - jak w Chinach.

A wystarczyłoby zamienić choćby kilka parkingów w mieście na skwerki - to byłby dobry początek w kierunku czystego powietrza.

2 komentarze:

  1. Samochody, to tylko wierzchołek góry lodowej. Trzeba zmienić myślenie o ogrzewaniu. Panele słoneczne, pompy ciepła, a nie stare piece opalane śmieciami. My myślimy o panelach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Teraz przez palenie w piecu się pogorszyło. Czasem sąsiad tak dymi, że psy uciekają do domu.

    OdpowiedzUsuń