Nie strzelam w Sylwestra

Do Sylwestra zostały 2 dni i zaczyna się.... strzelanie, odpalanie petard, straszenie zwierząt. Niektórzy idioci nawet do Sylwestra nie doczekają z tym strzelaniem, tylko muszą już koniecznie teraz. Nawet nie chcę wyobrażać sobie, jak takie strzelanie muszą przeżywać bezdomne psy i koty, te z domami to przynajmniej mają jakieś schronienie. Mój wystraszony zwierzak aktualnie schował się pod łóżkiem.

Nie strzelam w Sylwestra

Znałam kiedyś psa, który tak ekstremalnie bał się strzelania, że od razu na miejscu dostawał biegunki. Musieli mu podawać środki na uspokojenie, bo po prostu by nie przetrzymał Sylwestra - tak się bał strasznie. Ludzie chyba nie zdają sobie sprawy, że taki pies ma słuch ok. 3 razy wrażliwszy niż człowiek i wszystkie głośne dźwięki, huki, strzelania odczuwa o wiele mocniej niż my. Choć z pewnością są tacy ludzie, którzy wprawdzie zdają sobie z tego sprawę, ale są idiotami i nic ich nie obchodzi cierpienie zwierząt.

Niedawno ktoś w internecie wysmażył "śmieszne" porównanie o tym, jak to psy w czasie II wojny światowej walczyły na froncie i w ogóle jakie to były odważne, a teraz boją się petard. Otóż sprawa wygląda jednak nieco inaczej: od zawsze były psy mniej i bardziej wrażliwe, tak samo zresztą jest z ludźmi. Jedne psy boją się mniej, inne bardziej, a są takie psy, które od małego są oswajane i przygotowywane do pracy np. przy wykrywaniu narkotyków, walki na froncie, do szukania ofiar po trzęsieniu ziemi itd. I to są psy, które muszą pracować i są do pracy przystosowywane. Tak jak niektórzy ludzie nadawaliby się np. do boksu, zapasów czy innych sportów, a inni by się nie nadawali. Np. ja bym się do żadnego boksu czy wrestlingu nie nadawała. Tak samo, jakby mnie ktoś teraz kazał walczyć na froncie, to też bym się bała spadających bomb i strzelających przeciwników. Nie każdy pies musi być odważnym Szarikiem i nie każdy człowiek musi być odważnym wojownikiem czy żołnierzem.

Jestem ciekawa, czy autor wyżej wymienionego "śmiesznego" obrazka z taką samą ochotą rwałby się do walki na wojnie, jak teraz do wyśmiewania się z bojących się psów. Szczerze wątpię. To żadna sztuka być wielkim bohaterem w internecie, przed ekranem monitora. W przypadku prawdziwej wojny zapewne pierwsze, co by zrobił, to posikałby się ze strachu w majtki. Tylko w gębie każdy mocny.

Nie strzelam w Sylwestra

Nie przeprowadzę z psem czy kotem rozmowy edukacyjnej na temat tego, że mają się nie bać. Zwierzak to zwierzak: reaguje instynktownie. Boi się i już. 

Jedyne, co można zrobić i jedyny sposób, w jaki można pomóc zwierzakowi, to dać mu wsparcie w tych ciężkich chwilach. Nie pocieszać, bo pies takie pocieszanie traktuje jako nagrodę za banie się. Leki uspokajające swoją drogą, nie na każdego psa też działają.

Zwierzak to tylko zwierzak: nie można oczekiwać od niego heroizmu i nie wiadomo jakiej odwagi. Ma prawo się bać tak samo jak człowiek. Ja również boję się wielu rzeczy, więc nie będę od zwierząt wymagać nie wiadomo jakiego bohaterstwa. Zwierzak ma prawo się przestraszyć głośnego huku i nie ma w tym strachu nic dziwnego. W takiej sytuacji dziwne jest dopiero niezrozumienie oraz wyśmiewanie się z cierpienia przestraszonego zwierzęcia.

Dlatego....

Nie strzelam w Sylwestra!

1 komentarz:

  1. Pełen wrażliwości post
    Kocham zwierzęta
    Są czułe na wysokie dźwięki
    Nie zapominajmy że to towarzysze człowieka

    OdpowiedzUsuń